Szanowni Państwo!

Od kilku dnia trwa wojna w Ukrainie. Wszyscy łączymy się z narodem ukraińskim, wyrażamy słowa poparcia oraz wspieramy naszych ukraińskich przyjaciół na wszelkie możliwe sposoby. Rozumiemy, że nasza wrażliwość skłania nas do działań altruistycznych, ale nasza pomoc nie może być chaotyczna. Powinna to być celowana i uzgodniona z organami Państwa, które tworzy pewne kanały pomocowe. Nie możemy jednak pozostać obojętnymi na los kobiet, bezbronnych dzieci i tych wszystkich, którzy potrzebują naszej pomocy.

Cały czas pozostajemy w kontakcie ze służbami Wojewody Podkarpackiego, który koordynuje pomoc, aby przekazywane środki nie zostały zmarnowane. W tym celu stworzono system pomocy uchodźcom, wedle którego zebrane środki przekazywane są przez gminy do punktu zbiórki – w naszym przypadku w Rzeszowie, a następnie będą one przekazywane do punktu docelowego w okolice Lublina, skąd pociągami będą przewożone dla potrzebujących.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w Wydziale Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, najbardziej potrzebnymi środkami pomocowymi są leki, środki opatrunkowe i materiały higieniczne, natomiast środki żywności w mniejszym stopniu. Dlatego też apelujemy o zbiórkę następujących nowych i nieużywanych przedmiotów:

1) leki przeciwbólowe, krople żołądkowe, środki przeciwgorączkowe, leki przeciw grypie, krople do nosa, maści przeciwbólowe, antybiotyki, maści przeciwgrzybiczne, hydrocortision, środki odkażające (octanisept, woda utleniona itp.),
2) strzykawki nr 2, 5, 10, 20,
3) igły nr 8, 6, 7,
4) środki opatrunkowe, podpaski, pampersy dla dzieci i dla dorosłych, chusteczki nawilżające,
5) naczynia jednorazowego użytku (kubki, talerzyki, miseczki, sztućce),
6) śpiwory, karimaty, koce, ręczniki, latarki, baterie, termosy,
7) konserwy, mleko w proszku dla dzieci (Bebiko, Babilon itp.),

Wyżej wymienione środki w poszczególnych miejscowościach odbierać będą wskazane przez gminę osoby w godzinach od 14.oo do 18.oo, a w Małówce i Niebylcu od godz. 10.oo do godz. 15.oo, w następujących obiektach:

1) Baryczka – Dom Wiejski,
2) Blizianka – Dom Wiejski,
3) Gwoździana – Dom Wiejski,
4) Gwoźnica Dolna – Dom Strażaka,
5) Gwoźnica Górna – Dom Wiejski,
6) Jawornik – Dom Strażaka,
7) Konieczkowa – Dom Strażaka,
8) Lutcza – Dom Strażaka,
9) Połomia – Dom Strażaka,
10) Małówka i Niebylec – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zbiórka darów odbywać się będzie w dniach 2-4 marca 2022 r. (środa, czwartek, piątek).

Ponadto informuję naszych mieszkańców, że wychodząc naprzeciw osobom chroniącym się przed wojną, przygotowaliśmy w obiektach komunalnych 40 miejsc noclegowych wraz z utrzymaniem i wyżywieniem. Pragnę zauważyć, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i wraz z jej zmianą będą podejmowane nowe decyzje, także pod kierunkiem Wojewody Podkarpackiego.
O wszystkim jednak, szczególnie o nowych przedsięwzięciach podejmowanych na rzecz ochrony i wsparcia osób potrzebujących będziemy informować za pomocą strony internetowej gminy www.niebylec.pl oraz na urzędowym Facebooku.

Z poważaniem
Zbigniew Korab
Wójt Gminy Niebylec