Prezentujemy krótkie nagranie z rozpoczęcia porannej Mszy Rezurekcyjnej w Wielkanoc 2017 w parafii Podwyższenia Krzyża Św. Rozpoczyna się ono od zmiany warty przy Grobie Pańskim pełnionej przez druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Bliziance. Następnie po przybyciu celebransa ks. Henryka Mazura - proboszcza oraz koncelebransa ks. Kazimierza Lewczaka rodaka bliziańskiego  Chór Parafialny odśpiewuje antyfonę sławiąca Trójcę Przenajświętszą, wykonywana niegdyś podczas okadzania Najświętszego Sakramentu przed wyruszeniem procesji rezurekcyjnej. Pieśń "Gloria tibi Trinitas" pochodzi z 1895 r. z tekstem i muzyką ks. Jana Siedleckiego (Cantionale ecclesiasticum) – antyfona wyśpiewana jest w języku łacińskim. W dalszej części następuje okadzenie Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa. W momencie podniesienia Najświętszego Sakramentu wartownicy upadają podobnie jak w Ewangelii św. Mateusza „A strażnicy zadrżeli przed nim ze strachu i stali się jak nieżywi.” (Mt 28:4). Formuje się procesja procesja rezurekcyjna i  wyrusza wokół kościoła.


Poniżej również zdjęcia Grobu Pańskiego wraz wartą złożoną z druhów OSP Blizianka.